دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال (Minimalist Interior Design)

دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال : ساده‌گرایی یا مینیمالیسم یک مکتب هنری است که آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است. مینیمالیسم در شکل‌های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده میشود.

سبک مینیمال در معماری عبارت است از دستیابی به طراحی بهتر از طریق سادگی و پرهیز از هرگونه تزئینات. این سادگی در تمامی اجزای معماری بنا از جمله فرم، فضا، متریال، جزئیات و رنگ به وضوح نمایان میشود. بطور کلی، در این سبک معماری از وجود موارد زاید درونی و بیرونی، منحنی های کامل یا زاویه های بیش از حد جلوگیری میشود.

برخی از اصول تعریف شده این سبک معماری به شرح زیر میباشد:

  1. سادگی در فرم و عملکرد.
  2. پوشش و پرداخت دیوارها بدون هیچگونه پیچیدگی خاصی.
  3. فضاهای تمیز، دلباز و پر نور.
  4. جزئیات ساده بدون وجود دکوراسیون خاصی.
  5. استفاده استراتژیک از متریال‌های مختلف برای ایجاد جذابیت‌های بصری.

طراحی و معماری مینیمالیستی

اصطلاح مینیمالیسم برای توصیف یک روند در طراحی و معماری به کار می رود که در آن موضوع، عناصر لازم جهت طراحی کاهش مییابد. طراحان معماری مینیمالیستی بر نورپردازی زیبا و حذف اشکال سه بعدی در یک طراحی معماری متمرکز میشوند.

طراحی مینیمالیستی بسیار تحت تأثیر طراحی و معماری سنتی ژاپن قرار گرفته است. آثار هنرمندان De Stijl یک مرجع اصلی در این مورد به حساب می آید. معماری مینیمالیستی در اواخر دهه 1980 در لندن و نیویورک رواج پیدا کرد، جایی که معماران و طراحان مد برای دستیابی بسادگی، با استفاده از عناصر سفید، روشنایی سرد، فضای بزرگ با حداقل اشیاء و مبلمان باهم کار میکردند.

در معماری مینیمالیستی، عناصر طراحی سعی در انتقال پیام سادگی دارند. اشکال هندسی اساسی، عناصر بدون تزئین، مواد ساده و تکرار سازه‌ها بیانگر حس نظم و کیفیت اساسی است. حرکت نور طبیعی در ساختمان‌ها فضاهای ساده و تمیز را آشکار میکند.

مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی مینیمالیستی چیست؟ یک راه ساده برای تعریف مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی، طراحی با هدف ایجاد مکانی ساده، به دور از پیچیدگی و منظم است، که از طریق کاهش آشفتگی بصری و ساده کردن فضای داخلی امکان پذیر میباشد.

در دکور سبک مینیمالیست اولین چیزی که باید به آن توجه داشت باشید، کاربرد این سبک است. دلیلی که باعث شده تا این سبک این همه طرفدار داشته باشد این است که به طراحی رو به جلو فکر میکند و از تمام آن هوس‌های فانتزی و معمول به دور است. طراحی یک فضا به سبک مینیمالیست به این معناست که تا جایی که میشود وسایل کاربردی حضور داشته باشند و چیزی بدون هدف در اتاق نباشد.

رنگ در دکوراسیون داخلی مینیمالیستی

رنگ‌هایی که استفاده میکنید پایه ی طراحی داخلی شماست. همانطور که انتظار میرود این سبک بیش تر روی رنگ خنثی تمرکز دارد تا بتواند روی سادگی فضا تاثیر بگذارد. رنگها حدالامکان باید کم رنگ باشند اما این پالت رنگ ساده شده میتواند از رنگ‌هایی مثل مشکی و خاکستری نیز بهره ببرد. هر طرح و بافتی که استفاده کنید در کنار این رنگ های خنثی پر جنب و جوش تر به نظر می آید. یک موضوع مهم دیگر در طرح رنگ این است که سعی کنید پایه رنگ مشابه را حفظ کنید. یک ظاهر مختصرتر یک تاثیر بسیار دلپذیر بصری ایجاد میکند.

اگر به دنبال محیطی پر جنب وجوش تر هستید میتوانید از رنگ هایی مثل زرد و آبی استفاده کنید. رنگ سفید به همراه کرم و سایه های طبیعی دیگر انتخاب بسیار مناسبی میباشد. اضافه کردن یک رنگ روشن به فضای مینیمالیستی میتواند بسیار مؤثر باشد، سعی کنید یک دیوار با ویژگی های خاص را به دکوراسیون مینیمالیستی اضافه کنید یا رنگ را در مناطق کوچکتر مانند کاشی‌ها اضافه کنید. اگر نگران انتخاب رنگ خود در دکوراسیون مینیمالیستی هستید، میتوانید بجای رنگ‌های سفید، زرد و قهوه ای کمرنگ انتخاب کنید.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی مینیمالیستی

در دکوراسیون مینیمال از اینکه اتاق شما بخوبی روشن و پرنور است اطمینان حاصل کنید، اما نه بیش از حد، به خصوص اگر ما در مورد اتاق خواب مینیمالیستی صحبت میکنیم، چنین ایده مینیمالیستی میتواند به شما کمک کند تا فضایی مطبوع وآرامش بخش داشته باشید. در فضای داخلی مینیمالیستی، استفاده هوشمندانه از لامپ های کف، چراغ های آویز، نوارهای LED یا نورپردازی پنهان میتواند حسی جذاب به یک طراحی مینیمالیستی اضافه کند.

 

برای مطالعه موارد بیشتر در زمینه معماری میتوانید به لینک زیر مراجعه بفرمائید.

به مذاکره بپیوندید

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن